Головна > Закарпаття / Суспільство > За кожну копійку! Новий законопроект про соціальну допомогу вразив, українців змусять відпрацьовувати

За кожну копійку! Новий законопроект про соціальну допомогу вразив, українців змусять відпрацьовувати


15-01-2020, 21:07. Розмістив: redaktor
У Верховній Раді розглядається законопроєкт, який змінює підхід до надання допомоги малозабезпеченим.
Тепер соцслужби повинні не тільки розраховувати суму виплат, а й стимулювати малозабезпечені сім’ї швидше набувати “економічну самостійність”. Крім того, для цілої низки категорій громадян зміниться порядок нарахування соцдопомоги і суми виплат.

Законопроєкт №2494 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” розглядається тільки в першому читанні, так що не виключено, що до остаточного голосування деякі його положення зміняться. Зараз же плануються такі нововведення.

Законопроєкт декларує, що соціальною допомогою тепер вважатиметься не тільки грошова допомога соціально незахищеним сім’ям, а й сприяння їх зайнятості та економічної самостійності. Така зміна має бути внесено до закону “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”.

До українського законодавства вводиться нова категорія населення – “непрацююча працездатна особа”. До таких належатимуть люди працездатного віку з числа членів малозабезпеченої сім’ї, які за станом здоров’я здатні до активної праці, однак не працюють, не служать і не вчаться.

“Працездатні, але не працюють” – це, наприклад, люди, які працюють без офіційного працевлаштування, випускники вузів, які не можуть влаштуватися на першу роботу, люди передпенсійного віку, яких найчастіше також відмовляються працевлаштовувати офіційно, домогосподарки і т. п.

За чинним законодавством, сім’ям, де є непрацюючі працездатні особи, державна допомога не призначається. А ось в законопроєкті №2494 йдеться про те, що такі родини зможуть звертатися за соцдопомогою.

Виноситимуть рішення щодо таких питань держадміністрації або виконкоми. Але перш їх представники нанесуть візит до такої сім’ї і складуть “Акт обстеження матеріально-побутових умов”. Якщо сім’я буде визнана такою, що потребує, соціальна допомога може бути призначена.

Не виключено, що в меншому розмірі, ніж для тих сімей, де всі працездатні члени працюють, але все-таки шанс отримати таку допомогу з’явиться.

Втім, не варто розраховувати, що держава так просто платитиме з бюджету гроші тим, хто може працювати, проте з якихось причин не працює. Не виключено, що таких людей змусять “відпрацьовувати” отриману соціальну допомогу.

Законопроєкт №2494 вводить норму про те, що непрацюючі працездатні особи можуть залучатися до “безкоштовних робіт тимчасового характеру”.

Зараз до суспільно корисних робіт, які зазвичай виконують комунальні служби або замовляють підприємства інших форм власності, дозволено залучати студентів (у вільний час) і офіційних безробітних, тобто тих, хто перебуває на обліку в центрах зайнятості.

Однак такі роботи зазвичай оплачуються. Непрацюючим працездатним особам доведеться трудитися безкоштовно, виконуючи тимчасові роботи, які організовують місцеві виконкоми (наприклад, на суботниках).

Експертне управління Верховної Ради в коментарі до законопроєкту зазначає, що безкоштовні роботи навряд чи сприятимуть досягненню економічної самостійності.


Повернутися назад