"Велика битва різьбярів" на Рахівщині: як це було
Селище Великий Бичків, що на Рахівщині, вчергове приймав видовищні змагання серед представників древньої і традиційної для здешніх міст професії – різьбярства.
Цього року «Велика битва різьбярів» знову проходила на території Великобичківського ліцею, де протягом тижня майстри із Закарпаття та гості з інших регіонів продовжували розбудовувати «Алею різьби» своїми креативними роботами. У підсумку з 30 липня до 4 серпня ця туристична родзинка району поповнилася ще 16 унікальними скульптурами, що чудово доповнили минулорічну колекцію.
А у суботу, 4 серпня, тут відбулася фінальна частина фестивалю-змагання. На свято з’їхалося чимало почесних гостей серед яких організатори заходу голова Рахівської райдержадміністрації Павло Басараба, заступника голови райради Івана Копича, депутати районної ради Юрій Сас, Лілія Ільчук, Микола Божук, представники структурних підрозділів РДА, Великобичківської селищної ради, духовенства та багато інших. Також розділити запальну атмосферу фестивалю прибули і представники партнерів ДП «Великобичківське ЛМГ» та ДП «Рахівське ЛДГ», які зокрема представили й цікаву виставку виробів з дерева та мисливських трофеїв, а також представники спонсорів : групи енергетичних компаній РЕНЕР, Бразіл-буд, Криничка та інших.
Опісля виступів представників місцевої влади та організаторів на сцену запросили головних героїв свята – цього року до Великого Бичкова приїхало 19 майстрів, а саме: Віталій Кінч та Василь Шемет з Ужгорода, Іван Мица з села Сойми, Василь Петрішко із села Перехресне, Михайло Мадярій та Микола Коперльос, Ладислав Лукачук з Великого Бичкова, районний центр Рахівщини представили Богдан Сийпі, Іван Титор та Михайло Мартин, а також Іван Веклюк та Прокіп Ігнатюк з Костилівки, Микола Сагайда з Ясіня, Петро Скрипка та Василь Семко з Перегінська, Роман Дайко та Ілля Липка зі Львова, Андрій Заліський з Івано-Франківська.
У фінальних змаганнях Майстри змагалися у 2 категоріях: різьблення стаместкою (5 учасників) та бензопилою (12 учасників). На все про все майстри мали 4 години, тож після офіційного старту змагань тут завзято загуділи та застукали інструменти. Суддівство на змаганнях забезпечувало журі у складі 7 чоловік, а саме: Федурцьо Валерій, різьбяр, голова профспілки лісовиків Закарпаття, Гриньква Віталій - викладач Косівського Інституту прикладного мистецтва, Ребрик Наталія - доцент, проректор Закарпатської академії мистецтв, Василь Брензович, різьбяр, голова спілки професійних художників Закарпаття, Белень Михайло - скульптор, заслужений художник України, Ганзел Владислав, голова спілки архітекторів Закарпаття, Василь Тушер - колекціонер, лісівник, музикант.
Передусім судді оцінили вже готові роботи учасників Битви на Алеї різьби та роботи нового конкурсу«Домашнє завдання» - витвори, що були виготовлені вдома спеціально до змагань на тему опришків та опришківства. А відтак, після закінчення часу, приступили до огляду виготовлених учасниками експонатів.
Тож за висновком експертів цьогорічними переможцями стали та отримали цінні і грошові винагороди:
"Гран-прі" краща робота Алеї різьби: Ангел, А. Заліський, Івано-Франківськ;
Номінація найкращий задум- Василь Шемет, Ужгород;
номінація найскладніша робота- Василь Семко, Перегінськ;
найоригінальніша робота - Іван Титор м. Рахів.
Домашнє завдання: I місце Василь Семко, II місце Андрій Заліський, III місце Михайло Мартин.
В категорії бензопили 1 місце Роман Дацко зі Львова з роботою «Бичок», 2-ге місце Василь Шемет з Ужгорода з роботою «Гуцул» та 3 місце Петро Скрипка з Перегінська з роботою «Ведмідь».
У категорії стамески 1 місце взяв Віталій Кінч з Ужгорода, 2-ге Титор Іван з Рахова та 3 тє його земляк Михайло Мартин.
Опісля вручення нагород розпочалася концертна програма. На сцені виступали місцеві колективи, а також заслужений артист України Павло Доскоч.
Голова Рахівськоі РДА Павло Басараба ті інші співорганізатори дійства щиро вдячні усім майстрам, колективу ліцею, небайдужим громадянам, спонсорам й меценатам і всім іншим що допомогли організувати це видовищне свято.
Деталі свята у фоторепортажі: