Штрафи за російську мову: що передбачає мовний закон в Україні

Депутат від "Слуги народу" зареєстрував законопроект про скасування відповідно до рекомендацій "Венеціанської комісії" чинного закону від 16 липня 2019 року "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
Закон передбачає, що українська мова є обов'язковою в усіх сферах публічного життя.
Хто буде говорити українською
Всі громадяни України і ті, хто хоче стати громадянином України. Серед посадових осіб українською вільно повинні розмовляти всі представники держави, судді та адвокати, викладачі та медпрацівники.
Де будуть говорити українською
В публічному просторі, державному і комунальному секторах, у сфері обслуговування, у підписах і маркування товарів і послуг. В театральних виставах і при дубляж кінофільмів. На телебаченні, в інтернеті та друкованих ЗМІ. Скрізь. Передбачається, що держава гарантує право на отримання освіти державною мовою.
ЗМІ і сайти можуть видаватися на декількох мовах. Але в першу чергу – державною мовою.
Що робити нацменшинствам і тим, хто не знає української
Особам, які належать до корінних народів, нацменшин, іноземцям та особам без громадянства створюють належні умови для вивчення державної мови.
Як будуть контролювати дотримання норм документа
Пропонується штрафувати чиновників, депутатів, інших посадових осіб, якщо вони не користуються на роботі державною мовою.
Як в Європі відносяться до законопроекту
Європейська комісія "За демократію через право" ("Венеціанська комісія") рекомендувала Україні переглянути закон про мову. На їхню думку, українська влада не домоглася балансу в мовній політиці для уникнення наростання напруженості в міжетнічних відносинах, так як закон про меншини ще не підготовлений, хоча повинен був бути розроблений одночасно з законом про державну мову.
Орган рекомендує продовжити перехідний період для імплементації найбільш спірних положень до 2023 року як для мов ЄС, так і для інших мов в Україні, а також:
- розглянути можливість скасування механізму подачі скарг і санкцій, або ж строго обмежити його публічною сферою;
- скасувати відповідальність за умисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах;
- передбачити винятки для використання інших мов, крім української, в надзвичайних ситуаціях;
- переглянути вимоги про скасування одночасної публікації друкованих ЗМІ на мові меншини українською мовою в один і той же день;
- переглянути положення про всіх географічних назвах і топонімах, які повинні бути написані виключно українською мовою.
Як повідомлялося, український мовний закон критикують не тільки Росія, але і ряд інших країн. Зокрема Угорщина заявила, що блокуватиме членство України в НАТО до "вирішення проблеми угорської меншини" Закарпаття.
Джерело