Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77

Як змінилися ціни в Україні за рік і чого очікувати далі

Експерти прогнозують невелике подальше зростання цін і 2018-го, особливо на молоко і вершкове масло і сигарети


Інфляція за підсумками 2017 року більш ніж в 1,7 раза перевищила прогнозовану і становила 14,4% з розрахунку рік до року, підрахувала Держслужба статистики. Якщо порівнювати грудень 2017 і 2016 років, ціни зросли менше – на 13,7%. Серед лідерів щодо подорожчання – свинина, молоко, масло, алкоголь і сигарети, а з промтоварів – паливо. Експерти обіцяють 2018 року подальше зростання цін на ці позиції, хоча воно і повинне бути менше, ніж рік тому, оскількиціни на них вже зрівнялися з європейськими або близькі до них.

Як змінилися ціни в Україні за рік і чого очікувати далі

Цифри
Як видно з інфографіки, зростання цін за позиціями-лідерами становить більше чверті від їх вартості порівняно з минулим роком. У грошах це десятки гривень за одиницю продукції. Наприклад, кілограм м'яса подорожчав більш ніж на 20 грн, кіло твердого сиру преміум-сорту на 50-60 грн (до 250-300 грн/кг), сиру – на 12-15 грн (до 60-80 грн/кг). Але в лідерах, якщо брати підвищення ціни у відсотках, – вершкове масло (27,6%). За статистикою, його середня ціна нині 164 грн/кг (+28 грн), якщо йдеться про масло жирністю 72-73%. А преміум-масло жирністю 82% вже перевалило за 200 грн (+40 грн/кг).

Водночас майже не подорожчала риба – зростання цін всього на 1,7%. Це середні ціни: якщо українська ставкова і річкова риба (короп, карась, товстолобик) додала за рік 5-6 грн (до 40-50 грн/кг), то імпортна риба популярних порід (хек, оселедець і ін.) навіть подешевшала за рік на 8-10 грн/кг (до 45-65 грн/кг).

Продовжили зростання ціни на алкоголь і тютюнові вироби – це пов'язано з підвищенням акцизів, які вже доходять до половини ціни пляшки спиртного або пачки сигарет. Так, якщо рік тому пляшка дешевої горілки коштувала 55 грн за 0,5 л, то нині 70 грн, пачка сигарет середнього цінового сегмента стала дорожче майже на 10 грн (38-40 грн). З промтоварів і послуг найменше змінилися ціни на одяг і взуття – на 2,1% і 2,6%. У грошах це плюс 30-50 грн до вартості, наприклад, недорогого чоловічого костюма або зимової пари взуття. Другий рік поспіль статистика не зазначила зниження цін ні на один товар або послугу (2015 року дешевшали, наприклад, оргтехніка, тваринні жири (сало) і яйця).

Експерти
Головним каталізатором підвищення вартості життя економісти називають подорожчання палива, ціна якого є в ціні будь-якого товару або послуги. За рік бензин або дизпаливо подорожчали приблизно на 5 грн/л (наприкінці грудня літр бензину А-95 коштував 28,2 грн).

Також альтернативний підрахунок зростання цін фахівцями Української асоціації постачальників торговельних мереж показав, що ціни на основні продукти зросли більше, ніж дає Держстат.

"Хліб подорожчав за рік на 22%, м'ясо на 36%, овочі – на 37% (за Держстатом, відповідно, на 15%, 20,9%, 10,3% рік до року. – Авт.), – розповів нам голова Асоціації Олексій Дорошенко. – Причина того, що дорожчало м'ясо, насамперед свинина, – в зниженні поголів'я свиней через спалах в Україні африканської чуми свиней. Зараз ситуація стабілізувалася, тому такого великого зростання цін на м'ясо і ковбасу, як торік, 2018 року очікувати не варто".

А невелике зростання цін на одяг і взуття президент Украналітцентру Олександр Охріменко пояснює конкуренцією з боку секонд-хенду, обсяги ввезення якого за останні роки подвоїлися.

Дороге молоко і кури по-європейськи
Дорошенко прогнозує, що в другій половині 2018 року сири, м'ясо і молоко у нас будуть дорожче на 10-12%, ніж в Європі.

"Подешевшають яйця, а курятина подорожчає – її стануть продавати як в ЄС, обробленою, купити цілу тушку буде складно, – упевнений Дорошенко. – Збільшиться розкид цін між філе і м'ясом з кістками, на крильця і супнабори ціна не зросте, а філе подорожчає на 10-12 грн/кг".

Оскільки з 1 січня у нас заборонена молокозаводам закупівля молока у населення, може бути дефіцит його на прилавках, побоюється Охріменко:

"Ціна справжнього молока від фермерів зросте на 3-5 грн/л, також стане більше сурогатів, виготовлених з сухого молока, і рослинних жирів".

Джерело




Коментарі

Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.